Alapozások tervezése
Az épületek és műtárgyak jó minőségű, szakszerű alapozása azért fontos, mert az alap tartja a funkciót hordozó házat, műtárgyat. Az alapot egyszer kell megcsinálni: jól!
Ha az alapozás nem megfelelő, akkor a javítás költséges és a tapasztalatok szerint nem mindig sikeres…
Az Magyarországon, a településeken fogynak azok a területek, melyek jó alapozási adottsággal rendelkeznek. Mégis építkezünk, mert szükséges. Mi a teendő ezekben az estekben?
Hol legyen az alaptest alja? (alapozási sík)
- Legalább a fagyhatár alatt (90 cm-rel a felszín alatt)
- A termett teherbíró talajrétegben
Előny, ha a terület nem bolygatott, sík és mélyen van a talajvíz.
Hátrány a talajvíz jelenléte, a feltöltött, egyszer már beépített és bontott és visszatöltött terület. Meggondolásra készteti a tervezőt a duzzadó agyag, a szerves iszap, tőzeges talaj megléte, illetve a finom szemcsés, makro porózus talajok jelenléte.
Célszerű a talajviszonyokat megismerni a tervezés megindítása előtt, még ha az építési törvény és a hatóság nem is kéri minden esetben.
Az építési törvény előírja a geotechnikai vizsgálatvégzését 7,0 m fesztáv felett, illetve két emelet építése feletti szintszám esetén.
Kivitelezési terv szükséges minden monolit vasbetonszerkezet építéséhez. (Például a monolit vb sávalap és talpgerendához is!)
Mi a teendő akkor, ha az alapozási viszonyok kedvezőtlenek?
Akkor nem vehető számításba az egyszerű sávalapozás, síkalapozás és megfontolandó a csere talajon való alapozás, vagy a mély alapozás kutakkal és cölöpözés különféle módjai.
Ezeken a kedvezőtlen alapozási viszonyokkal bíró területeken javasoljuk a cégünk által kifejlesztett cölöpcsoportos alapozást.
Kitűzesés tervek
Gerengaracs készites
MVB lemez keszites